Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Saç Ekimi

blank

Saç ekimi stres, genetik faktörler, bazı davranış alışkanlıkları ve çevresel faktörler başta olmak üzere farklı nedenlere bağlı olarak zamanla saçları dökülen veya seyrelen kişilere yapılan cerrahi uygulamadır. Saç ekimi yaşın ilerlemesi ile beraber kadın ve erkeklerde daha çok görülmeye başlanır. Kaza ve yaralanma durumlarında saç kaybı oluşması saç ipi uygulaması ile tedavi edilebilmektedir. Ekim işlemleri Kaş, bıyık, sakal gibi bölgelere de başarılı bir şekilde uygulanır.

Estetik ve doğal görünümün olmazsa olmaz önemli bir parçası saçlarımızdır. Seyrelme veya kellik durumların daha kişi psikolojisini olumsuz yönde etkilediğinden dolayı saç ekimi giderek daha önemli hale gelmektedir. Saç ekim uygulaması ile saçları dökülen kişiler doğal saçlara sahip olarak ömür boyunca yaşamlarına devam ederler.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi uygulaması tarihsel süreç içerisin farklı şekillerde yapılmakla beraber günümüzde yaygın olarak kullanılan yöntem kişinin ense ve dökülmeye karşı dayanıklı bölgelerinden alınan saç köklerinin nakledilmesi şeklinde yapılmaktadır. Greft olarak tanımlanan saç köklerinin özel teknikler kullanılarak alındıktan sonra dökülme meydana gelen bölgeye nakledilmesidir.

Genel itibarıyla kişinin ense kısmından alınır ancak buraların yetersiz olma durumlarında kişinin göğüs ve kol kısımlarından Saç kökü alınarak saçsız alana ekim yapılır. Dökülmez seviyesine bağlı olarak farklı surelerde gerçekleştirilmektedir. Ortalama 4 ila 12 saat arasında değişen sürelerde gerçekleştirilir. Dökülme seviyesinin yüksek olması saç ekiminin birkaç seans sürmesiyle sonuçlanır.

Saç Ekimi Operasyonuna Hazırlık

Saç ekimi cerrahi bir uygulama olduğundan dolayı profesyonel kişilerce yapılmak zorundadır. Bundan dolayı hastane ortamında veya yeterli donanımının bulunduğu klinik ortamda yapılması önemlidir. Saç ekim uygulamasını yapacak olan kişiler sağlık problemleri ile ilgili uygulamayı yapacak doktora gerekli bilgileri sunmalıdır. Kullandığı ilaçlar uygulamayı olumsuz etkileme durumunda veya sağlığınız açısından risk teşkil ediyorsa operasyondan 3 gün önce ara verilmesi önemlidir.

Ayrıca operasyondan bir gün önce alkol kullanımına ara verilmesi ve uyuşturucu madde kullanılmaması gerekir. Sigara kullanımı kafa bölgesindeki kan akışını azalttığından dolayı operasyon öncesinde sigara içmemesi ve operasyon sonrasında yaklaşık olarak 1 hafta sigara ara vermek operasyon başarısını arttıracaktır.

Saç Ekimi Temel Aşamaları

Saç ekimi kişilerin bu uygulamayı yaptırma kararı vermesi ile başlar kan testleri, saç analizi, saç ekim planlaması, saç ekimi uygulaması greft toplanması, kanalların açılarak toplanan greftlerin buralara ekilmesi şeklinde belli başlı aşamalardan geçirilerek yapılır.

Hazırlık aşamasında kişinin saç ekimine uygun olup olmadığı kontrol edilmektedir. Sonrasında satır analizi yapılarak saçların dökülme nedeni üzülme çeşidi gibi dökülmenin hangi evrede olduğu tespit edilir. Kan testleri ile saç ekimi uygulamasını yapacak olan kişi de olumsuz durum oluşturup oluşturmayacağı araştırılır.

Saç Ekimi Öncesi

Saç ekimi cerrahi bir uygulama olduğundan dolayı operasyondan önceki hafta aspirin ve kan sulandırıcı ilaçların kullanılmaması gerekir. Operasyon günü hafif bir kahvaltı yapılarak dinlenmiş bir şekilde gelinmelidir. Ayrıca operasyon sırasında geniş ve bol giysiler giymeniz operasyon sırasında rahat etmenizi sağlayacaktır. Saç temizliği ve hijyene dikkat ederek hastaneye gitmek önemlidir. Operasyon öncesinde sindirimi kolay ve sindirim sistemine de yormayan yiyecekler tüketmeniz operasyon sırasında sorun yaşanma ihtimalini ortadan kaldırır. Geniş giysilerin tercih edilmesi çıkarma ve giyme işlemlerinde saç ile temasını engelleyeceği için operasyonun başarılı sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Saç Ekimi Merkezleri

Saçın estetik açıdan önemli bir yer teşkil etmesi seyrelme ve kellik sorunu yaşayan insanların saç ekim uygulamalarına rağbet etmesini sağlamıştır. Arz talep dengesi göz önünde bulundurulduğunda saç ekim merkezleri hızla artmaya devam etmektedir. Saç ekiminin cerrahi bir uygulama olması saç ekim merkezlerini doğru tercih edilmesini önemli hale getirmektedir.

Operasyon sırasında gerekli ameliyathane koşullarının sağlanması aksi bir durumda müdahale imkanı sağlayacaktır. Saç ekimi merkezi kadar önemli olan Bir diğer konu ise uygulamayı yapacak olan hekimin tecrübesi ve başarı durumudur. Saç ekimi merkezinin hijyen koşullarına önem vermesi sağlığınız için önemlidir.

Saç Ekimi Sonrası

Saç ekim uygulamasının başarılı olması için ekim sonrasında belli başlı kurallara dikkat etmek gerekir. Öncelikle doktorunuzun vermiş olduğu tavsiyelere harfiyen uyulmalı, vermiş olduğu ilaçların ise düzenli olarak kullanılması gerekir. Ekim sonrasında uygulamanın yapıldığı alanlarda bulunan saçlara el, havlu gibi dış temastan kaçınmak gerekir.

Yaklaşık olarak 2 hafta boyunca spor aktiviteleri sauna ve hamam gibi aktivitelerden uzak durmak gerekir. Uygulama sonrası 3 gün boyunca saçların yıkanmaması ve su ile temasının engellenmesi önemlidir. Uygulama sonrasında kan sulandırıcı ilaçlar ve alkol tüketiminin yapılmaması ayrıca futbol gibi saçınızın darbe alabileceği etkinliklere ara verilmelidir.

Saç Ekimi Sonuçları

Saç ekim uygulaması tecrübeli ve uzman hekimler tarafından yapıldığı takdirde etkili sonuçlar verecektir. Saç ekimi açısı ve uygun kreş sayısı doğru bir şekilde belirlendiği takdirde doğal görünen saçlarınızı ömür boyunca kullanma imkanı elde edersiniz. Bu sayede özgüveni yüksek bireyler ortaya çıkmaktadır.

Saç Ekimi İstanbul

Ülkemizin en büyük metropol şehri olan İstanbul’da saç ekimi uygulamaları başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Dünyanın farklı ülkelerinden birçok insan saç ekimi noktasında İstanbul’u tercih ediyor.

Saç Ekimi Yorumları

Saç ekimi yapacak olan kişiler tercih edecekleri hekim ve uygulama merkezinin daha önce yapmış olduğu uygulamaların geri dönüşlerini takip etmeli kullanıcı yorumlarına önem vermelidir. Aynı uygulama merkezinden saç ekimi yapan kişilerin olumlu yorumları sizler için referans kaynağı olacaktır. Tercih ettiğiniz hekim ve saç ekim merkezi çok fazla olumsuz yoruma sahip ise beklediğinizi alma ihtimaliniz azalmaktadır.

Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi kişiye özel olarak planlanmakta olduğu için saç ekim fiyatları da kişiden kişiye değişmektedir. Temel kriter olarak toplanacak greft sayısının ve uygulamanın yapılacağı alanın büyüklüğü dikkate alınarak saç ekimi fiyat belirlenmesi yapılmaktadır.